V poslední době je čím dál častěji můžeme vidět na rodinných domech, kde vyhřívají vodu určenou na mytí nebo na vytápění. Není ale výjimkou, kdy solární panely nebo také fotovoltaické články vyrábějí elektrickou energii a dodají jí do elektrorozvodné sítě víc, než kolik daný rodinný dům spotřebuje.
Aby správně fungovaly, není pro jejich činnost důležité teplo, kterým je slunce zahřívá, ale světlo, které se zachycuje a hromadí v černé vrstvě panelů. Největší účinnosti dosahují při teplotě 25 °C, při vyšších teplotách vyrábějí méně energie. Při její produkci se využívá křemík, který teplo přeměňuje na elektřinu. Tu solární systémy dodávají do elektrické sítě, nebo používají k vyhřívání vody v domácnosti.
Fotovoltaické panely využívají energii, která vzniká přeměnou vodíku uvnitř Slunce. Než se dostane na Zemi, musí urazit 150 milionů kilometrů, takže velké množství se jí vyzáří do prostoru. Zůstane jen půl miliardtiny. I to je však dost na to, aby se dala použít. Energie ze Slunce tak patří k nejvýznamnějším obnovitelným zdrojům, které má lidstvo k dispozici.
Server o zdravém životním stylu a úsporách energie