V německé spolkové zemi Sasko, jen asi 40 kilometrů severně od českých hranic a přibližně 150 kilometrů od Prahy, leží hlavní město tohoto regionu Drážďany (německy Dresden). Dnes už je město, navštěvované pro krásu zde stojících budov, opět plné života, takže by těžko někdo věřil, že v roce 1945 bylo při opakovaných náletech spojenců, bojujících ve druhé světové válce proti Německu, takřka kompletně zničeno.
V té době stálo v Drážďanech velké množství barokních památek, ale také více než stovka továren vyrábějících zbraně a součástky pro armádu. Ve zbrojním průmyslu tu bylo zaměstnáno 50 tisíc lidí. Proto se v únoru 1945 Velká Británie a Spojené státy rozhodly město zničit. Při velmi silných útocích z letadel zemřelo až několik desítek tisíc lidí a zničeno bylo prakticky vše, co pamatovalo dávnou slávu. Platí to jak pro velkolepé paláce, které lemují ulice centra města, tak například pro slavný kostel Panny Marie (Frauenkirche), který byl původně postaven ve druhé čtvrtině 18. století. Ten dnes připomíná část trosek stojících v blízkosti nového kostela, znovu otevřeného v roce 2005, a kusy zdiva uloženého ve skladech, které byly vyhlášeny válečným památníkem.
Kromě Frauenkirche jezdí turisté do Drážďan do velké galerie uměleckých děl zvané Zwinger, která se může pochlubit například Sixtínskou Madonou od renesančního mistra Raffaela, ale také obrazy malířů Rubense, Rembrandta a Tiziana. Vyhledávaná je také jedinečná mozaika Knížecí průvod, sestavená z asi 25 tisíc porcelánových kousků na budově v ulici Augustusstrasse a dlouhá 102 metrů. Výjev od Wilhelma Walthera zobrazuje 94 knížat a dalších významných osob saské historie. Kulturní nadšenci si nenechají ujít návštěvu Semperovy opery, pokud ovšem seženou vstupenky, protože zájem o představení je veliký. Přes všechny zajímavosti byly Drážďany V roce 2009 vyškrtnuty ze seznamu světového kulturního a přírodního dědictví, protože představitelé města odmítli zrušit rozhodnutí o stavbě mostu přes údolí Labe u Lesního zámečku.
Oficiální stránky města (německy)