Během cest po Česku máme asi 34 000krát větší šanci, že potkáme pana Nováka než kupříkladu pana Tikla. Zatímco prvně jmenované zcela jasně vévodí žebříčku nejčastějších příjmení v České republice, druhé patří do skupiny těch, která se u nás vyskytují nejméně často. Mezi ženami s převahou samozřejmě vedou paní Novákové. Je jich dokonce ještě víc než Nováků, takže tímto příjmením se podepisuje asi 35 tisíc žen.
Ženské podoby mužských příjmení se na stejných příčkách seznamu nejčetnějších příjmení vyskytují na prvních několika příčkách zcela jednoznačně. Na druhém místě za Novákovými jsou proto Svobodovi, následují Novotní, Dvořákovi, Černí, Procházkovi a Kučerovi. Zajímavé je, že na začátku třetí desítky se mezi osobami s trvalým pobytem v České republice vyskytuje vietnamské příjmení Nguyen. Co se týče křestních jmen, naprosto nejčastějším mužským jménem je Jiří. Za ním následují Jan, Petr, Josef a Pavel. Asi nepřekvapí, že nejčastější kombinací jména a příjmení (vyskytuje se více než dvoutisíckrát) je Jiří Novák. Na dalších místech jsou Petr Novák a Jiří Svoboda. Mezi ženami je nejvíce Marií. Jim na záda lehce dýchají Jany, ale třetí Evy, čtvrté Hany a páté Anny už jsou za nimi dost daleko – v Česku totiž žije téměř dvojnásobek Marií než žen jménem Eva. Co platilo pro kombinaci jména a příjmení u mužů, vztahuje se i na ženy: v České republice jsou občanské průkazy vystavovány nejčastěji na jméno Marie Nováková. Těch žije v ČR také více než dva tisíce.
Kdybychom české Nováky sestěhovali do jedné obce, vzniklo by město s počtem obyvatel srovnatelné se středočeskou Příbramí. Novákových je ještě víc, zhruba tolik, kolik lidí žije v Táboře. Ale kdybychom se rozhodli utvořit město, kde budou žít všichni Jiří nebo Marie, potřebovali bychom pro každé z obou jmen město ještě o něco větší, než je Ostrava.
Četnost mužských jmen a příjmení
Četnost ženských jmen a příjmení