Tři písmenka GPS („dží pí es“) se do našeho světa vloudila poměrně nenápadně a usadila se v naší běžné mluvě. Co ale tato zkratka vlastně znamená? GPS neboli globální poziční systém (z anglického Global Positioning System) dokáže pomocí družic zaměřit jakékoli místo na zeměkouli s přesností několika metrů.
V sedmdesátých letech 20. století vyvinula tento systém americká armáda. Navigace byla původně určena právě pro vojáky a nepočítalo se s tím, že by ji mohli běžně využívat civilisté. To se ale změnilo v devadesátých letech. Systém byl zpřístupněn – ovšem se záměrnou chybou! Přístroje ukazovaly souřadnice posunuté zhruba o 200 metrů. Tato nepřesnost byla odstraněna až v roce 2000.
K provozu systému je potřeba 24 satelitů, které obíhají Zemi, pozemské stanice (je jich pět) a přijímač, který má běžný uživatel. Typickou a pravděpodobně nejčastější ukázkou takového přístroje je navigace do auta nebo určená pro pěší túry. Satelity obíhají Zemi po šesti kružnicích ve výšce 20 200 km rychlostí 14 400 km/h. Každá dráha má čtyři satelity. Všechny družice vysílají nepřetržitě na Zem informace o své poloze a čase. Tato data zpracovávají pozemské stanice. Ze tří současně měřených družic se dá spočítat přesná zeměpisná šířka a délka, když chceme měřit nadmořskou výšku a polohu, potřebujeme čtyři družice současně. Signály nejsou závislé na roční době nebo na počasí.
Přijímače můžeme rozdělit na mapové a nemapové. Podle názvu je jasné, že nemapové přijímače zobrazí jen informace o bodu a jeho popis. Mapové přijímače zobrazí celé mapy – čerpací stanice, památky, vodní plochy, zastavěná území). Tyto přijímače máme např. v autě – a můžeme pomocí nich najít i nejkratší cestu z bodu do bodu, některé dokonce zvládnou i hlasové ovládání. Drtivá většina nám známých přijímačů přejímá informace hned z dvanácti družic najednou. Výpočet polohy při znalosti informací z dvanácti družic trvá přibližně 40 sekund.
Nám nejznámější je asi automobilová navigace. GPS můžeme použít při turistických cestách a výletech. Námořní přístroje využívají např. rybáři, ale i posádky velkých lodí. V letectví je GPS taky velmi důležité – jak u sportovního létání, tak u letecké dopravy. A nemůžeme opomenout původní využití navigace v letectví. Vojenské přístroje zvládnou zpracovat i zakódované informace.
Stránky americké vlády o GPS (v angličtině)