Snad v každé kuchyni najdeme dnes jako němého společníka rychlovarnou konvici, elektrický spotřebič, bez jehož pomoci si dnes nedokážeme představit ohřívání či vaření vody zejména při přípravě čaje nebo kávy. Oproti ohřívání v mikrovlnné troubě, na plotně sporáku či vařiče má jednu nespornou výhodu – je mnohem rychlejší. A přestože konvice po spuštění tlačítka odebírá velké množství elektrické energie, je příprava ranního nápoje s ní také úspornější.
Nejdůležitější součástí rychlovarné konvice je topná spirála (topné těleso). To je kovový drát většího průměru stočený do spirály a pomocí spínače připojený ke kabelu, který přivádí ze zásuvky elektrickou energii. Ta se v topném tělese přeměňuje na energii tepelnou a zahřívá vodu. Spirála je umístěna přímo ve vodě, podobně jako je tomu u ponorného vařiče, což je vlastně jen topné těleso, které se ponoří do jakéhokoli hrnku nebo hrnce. Při ohřevu vody se proto nemusí jako při vaření na plotně ohřívat nádoba. Díky tomu je ohřívání ve varné konvici rychlejší než jakékoli jiné způsoby. Aby byla konvice ještě účinnější, je opatřena víkem. Kdyby to na konvici chybělo, spotřebovala by se velká část energie dodávané elektrickým proudem na odpařování vody, a nikoli na její ohřívání.
Každá varná konvice obsahuje také termostat, zařízení reagující na zvýšení teploty. V případě takto jednoduchého spotřebiče jde o velmi prosté zařízení – jedná se o plíšek složený ze dvou kovů (proto bimetalový, předpona bi- znamená dva). Protože se kovy při zahřátí roztahují, ale každý při jiné teplotě, plíšek se při zahřátí prohýbá. Spínač na konvici přitlačí po zapnutí plíšek na kontakty uvnitř konvice a sepne se tak přívod elektřiny. Jakmile má pára v konvici dostatečnou energii, která stačí na zprohýbání plíšku, plíšek kontakt uvolní a přívod proudu se přeruší. Kromě toho, že takový termostat vypne konvici za nás, je také bezpečnostní pojistkou, protože díky němu nemůže dojít k vypaření vody a požáru.