Čeština je velmi bohatý jazyk, protože všech 11,5 milionů lidí, které tímto jazykem podle odhadů na celém světě mluví, si může při jejich vytváření pomáhat nejen jejich skloňováním (například vedle slova bratr známe také slovo bratra), ale také odvozováním – z podstatného jména bratr vznikne například přídavné jméno bratrský.
Železnice s úzkým rozchodem
Cestování po železnici výrazně zrychlilo spojení mezi významnými městy v České republice. Přestože není síť kolejí tak hustá jako síť silniční, patříme k zemím, kde je celková délka železničních tratí na obyvatele velmi vysoká.
Barvy a naše pocity
Barvy kolem nás umí ovlivnit naši náladu. Stačí si přestavit podvečerní pošmourné počasí v zimě, kdy všechno vypadá jako šedé a nezáživné, a oproti tomu jarní či letní pohodu, kdy květiny hrají všemi barvami.
Ovoce, nebo zelenina?
Kdykoli hovoříme o běžných druzích plodů, nemáme obvykle problém je zařadit mezi ovoce a zeleninu. Víme tak naprosto jistě, že například jablka, hrušky a třešně patří mezi ovoce a paprika, mrkev nebo třeba květák mezi zeleninu. Jenže u některých plodů nemusí být jasné, do jaké skupiny vlastně patří.
Oheň zavřený v malé krabičce
Abychom dnes rozdělali oheň, nepotřebujeme třít o sebe suchým dřevem, není nutné křesat jiskry tlučením kamenů a nemusíme ani mít po ruce lupu. Stačí k tomu malá krabička, v níž se ukrývají zápalky (neboli sirky). S jejich pomocí získáme oheň kdykoli a kdekoli a ihned a zapálíme tak oheň v krbu, táborák i svíčku.
- 1
- 2
- 3
- 4
- Next Page »