Když dnes stavíme dům, máme na výběr z velkého množství materiálů. Nejčastěji sáhnou stavitelé po cihlách, ale není tomu zase tak dávno, co nejdostupnější surovinou k budování bylo dřevo. K nejstarším typům dřevostaveb pak patří roubené stavby, takzvané roubenky. Vznikají tak, že se přes sebe vodorovně kladou jednotlivé trámy, které se spojují pevnými tesařskými konstrukcemi […]
Umělé hmoty
Protože je v přírodě omezené množství materiálů s omezenými vlastnostmi, člověk v minulosti využil vědu, která mu pomohla vynalézt nějakou surovinu, která by byla schopna nahradit dřevo, kovy, sklo, keramiku, slonovinu, jantar a další zdroje vyskytující se v přírodě, z nichž některé byly drahé na získání nebo zpracování.
Hustota osídlení
Planeta Země zaujímá celkovou plochu přes 510 milionů kilometrů čtverečních. Z toho více než 70 % tvoří oceány. Zbytek obsazuje souš, tedy kontinenty, do nichž počítáme nejen poloostrovy, ale také poloostrovy roztroušené všude v mořích. Na pevnině žijí lidé, ale nejsou na ní rozprostřeni rovnoměrně.
Globální oteplování
Zvyšování životní úrovně, rozvoj techniky a průmyslu a rostoucí počet obyvatel jsou jasné stopy, které po sobě člověk jako nejrozumnější bytost mezi živočichy na Zemi zanechává. I když v mnoha oborech dosahují lidé výborných výsledků, které civilizaci posouvají kupředu, jejich život je stále náročnější na zdroje, které planeta poskytuje, a životní prostředí.
Pro pořádek na cestách
Na dálnicích, silnicích i malých cestách se s nimi setkáváme velmi často: jako motoristé, když jedeme autem, jako cyklisté, šlapeme-li na kole, a jako chodci, když jdeme pěšky. Stojí u krajnice, visí na přemostěních silnic nebo jsou nakreslené na vozovce.
- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Next Page »