V kuchyni ho používáme takřka denně a neobejde se bez něj velké množství pokrmů. Na celém světě se jich denně sní asi 1,4 miliardy. Přesto slouží vajíčko v přírodě k úplně jiným účelům: samice ptáků, plazů, ryb, obojživelníků, a dokonce i některých savců (například ptakopysků) ho po vytvoření ve vaječníku snáší, aby se z něho vylíhla mláďata. Tento úkol vejce stále v drtivé většině stále plní, protože jako součást jídel se používají vajíčka domácí drůbeže, zejména slepic.
Protože musí být mládě, které se v oplodněném vejci rodí, od samého počátku vývoje samostatné, obsahuje vejce vše, co je pro tento vývoj důležité – bílkoviny (jedno vejce nahradí až 15 procent denní potřeby dospělého člověka), všechny vitamíny, tuky a celou řadu minerálů, například železo, fosfor, draslík, selen a cholin. A i když bychom řekli, že vajíčko je obyčejná věc, není to tak úplně pravda. Má totiž více než deset částí, ze kterých je složeno. Na povrchu je skořápka, zbarvená podle toho, v jakém prostředí zvíře žije, aby se vejce nestalo snadnou kořistí některého z hladových útočníků. Kdybychom se na slepičí vejce podívali pod mikroskopem, zjistili bychom, že vápenitá skořápka, silná asi 0,3 milimetru, není úplně celistvá, ale že obsahuje tisíce malých průduchů, které umožňují kuřatům dýchat. Na povrchu skořápky je kluzká vrstva zvaná kutikula, která usnadňuje snášení.
Pod skořápkou jsou dvě vrstvy papírových blan a pod nimi pak celá řada důležitých součástí. Pro vývoj kuřete, pokud jde o slepičí vejce, je nejpodstatnější zárodečný terčík, nacházející se na povrchu žloutku, který po oplodnění slepice kohoutem obsahuje zárodek budoucího kuřete. To při svém růstu čerpá živiny ze žloutku i z bílku, který navíc plní roli ochránce malého mláděte a v různých místech vejce je různě hustý. K vnitřnímu povrchu vejce je žloutek připevněn dvěma malými poutky.
… největší slepičí vejce vážilo 169 gramů?
… ještě větší vejce než pštrosi snášeli vyhynulí dinosauři?
… vejce kolibříka zaujímá čtvrtinu hmotnosti tohoto ptáka?
… slepice snese za rok až 360 vajec?