Ve všech zemích, kde kdy v minulosti vládli panovníci, byly důležitými centry společenského, kulturního i politického života panovnické dvory. Šlo o široké skupiny lidí patřících do okruhu osob soustředěných kolem krále, císaře, případně knížete. Počet lidí, kteří byli jeho součástí, se samozřejmě lišil v závislosti na významu daného panovníka a také na jeho bohatství.
Fungování každého takového dvora mělo svá pravidla a strukturu a bylo jasné, jakou v něm kdo hraje roli. Vedle nejužší rodiny panovníka do něj patřili v prvé řadě hodnostáři. Ti plnili nejrůznější přidělené funkce a měli na starost obslužný personál zabezpečující chod domácnosti, tedy oblékání dvora, stravování a péči o koně, kteří v době středověku, kdy se například v českých zemích začal fenomén dvorů šířit, měli význam dopravní i vojenský. Kromě hodnostářů a personálu byli na dvoře přítomni také společníci, tedy lidé, kteří měli spíše společenské nebo kulturní úkoly. Takovými osobami byli na mnoha dvorech šašci, kteří měli za úkol obveselovat přítomné. Bohatí panovníci si například velmi rádi zvali na svá sídla vyhlášené umělce, například hudebníky nebo spisovatele, aby je bavili. Velmi široký okruh kolem sebe vybudoval Rudolf II., osvícený panovník, který své sídlo přemístil z Vídně do Prahy. Na jeho dvoře se setkávali nejen umělci, ale také vědci a všelijací šarlatáni.
Denní program panovnického dvora byl přizpůsoben událostem, které se na sídle odehrávaly, a samozřejmě byl plně podřízen panovníkovi a jeho potřebám. V běžných dnech měl na starost přijímání úředníků a poslů, bavil se se svými rádci a organizoval správu země. Během slavnostních dnů, na které se musel celý dvůr a zejména personál velmi svědomitě připravit, se pořádaly oslavy. Každý dvůr měl (a v zemích, kde dosud vládnou monarchové, stále má) svou kulturu, tedy soubor projevů, zvyků a vzorů, kterými se řídil a kterými působil na své okolí. A při takových oslavách vynikla dvorská kultura nejvýrazněji, protože bylo zvykem, že se při společenských akcích striktně dodržovala pravidla chování, oblékání a podobně.
Odborná práce o přemyslovském dvoře