Zvyšování životní úrovně, rozvoj techniky a průmyslu a rostoucí počet obyvatel jsou jasné stopy, které po sobě člověk jako nejrozumnější bytost mezi živočichy na Zemi zanechává. I když v mnoha oborech dosahují lidé výborných výsledků, které civilizaci posouvají kupředu, jejich život je stále náročnější na zdroje, které planeta poskytuje, a životní prostředí. Důsledkem toho jsou změny v podnebí (klimatu), které se kvůli nárůstu průměrných teplot vzduchu a vody ve světových oceánech nazývají globální oteplování.
Klimatologové, vědci, kteří se v rámci meteorologie věnují právě těmto změnám, zaznamenali, že za posledních 200 let, co pravidelně měří teploty, stoupla průměrná teplota na zeměkouli o 0,5 °C. To není zase až tak zásadní růst, problém je v tom, že se oteplování zrychluje. Vědci varují, že během následujících 100 let může teplota stoupnout až o 6 stupňů. To už by znamenalo velkou změnu. Ohřívání povrchu planety bychom nepocítili jen větším teplem, ale zejména výskytem nejrůznějších jevů v přírodě. Vyšší teplota by vyvolala například zvýšení hladiny moří (hlavně kvůli tání ledovců) a změny ve srážkách: na mnoha místech by se deště vyskytovaly častěji, jinde méně často a mohly by být vytrvalejší. Stále více bychom se pak mohli setkávat s povodněmi a suchy, hurikány a dalšími extrémními jevy. Navíc by jejich projevy pocítili lidé i v oblastech, kde byly dříve výkyvy přírody takřka nemyslitelné.
Příčinou globálního oteplování, které je tématem vášnivé debaty vědců celého světa, je pravděpodobně stav podobný prostředí ve skleníku. V něm se hromadí teplo vyzařované Sluncem, protože stěny skleníku propouštějí paprsky dovnitř, ale ven ho uniká jen málo. Podobné je to s planetou, v jejíž atmosféře, tedy plynném obalu, se hromadí plyny, které působí stejně jako stěny skleníku. Jde zejména o oxid uhličitý a metan. Zatímco první z nich je výsledkem průmyslové činnosti, druhý vzniká při biologických procesech, například v mokřinách. Jeho významným výrobcem jsou také termiti a dobytek. Kvůli podobnosti se skleníkem se vliv tzv. skleníkových plynů nazývá skleníkový efekt. Metan a oxid uhličitý jsou jejich typickými zástupci, ale patří k nim několik desítek plynů. Státy celého světa se s jejich koncentrací ve vzduchu snaží bojovat, takže uzavřely mezinárodní dohody o snižování jejich emise (vypouštění).
Server věnovaný globálnímu oteplování a změnám klimatu
O změně klimatu na stránkách Nadace Partnerství