Nejzápadnějšími státy na evropském světadílu jsou Portugalsko a Španělsko, které leží na Pyrenejském poloostrově. Ten se jmenuje podle hor, které ho oddělují od zbytku Evropy – Pyrenejí. Tyto dvě země ale nejsou jediné, které v této části mapy najdete. Na jihu Španělska má totiž své zámořské území Velká Británie. Jde o kousek pevniny vybíhající do moře, tedy poloostrov, s názvem Gibraltar. Španělsko ho muselo postoupit Spojenému království v roce 1713 po skončení války o to, kdo stane na španělském trůně, když v roce 1700 vymřela španělská větev habsburských panovníků.
Jde o území o rozloze 6,5 kilometru čtverečního, takže je jen o něco větší než obdélník o stranách 3 a 2 kilometry. Přezdívá se mu Skála, protože jeho dominantou je vápencový masiv, v nejvyšším bodě vysoký 426 metrů. Právě proto, že je tak malý, musí se na poloostrově šetřit místem. Aby tady vůbec mohli mít letiště, musí přistávací dráha letadel protínat silnici pro automobily i chodníky pro chodce. Provoz na této křižovatce řídí semafory a kontrolují policisté.
Tohle ale není jediná pozoruhodnost tohoto kousku země. Gibraltar je jediným územím v Evropě, kde ve volné přírodě žijí opice. A dlužno říct, že leckterému turistovi přijdou jako velmi drzé, protože si kvůli nim musí dávat pozor na batoh a svačinu. Konkrétně jde o magota bezocasého, je jich tady asi 300, většina z nich má dokonce svá jména a místní jsou na ně nejen velmi pyšní, ale také si je náležitě hýčkají. Věří tomu, že dokud zde opice budou žít, bude Gibraltar patřit Velké Británii. O to tady velmi stojí. Už třikrát gibraltarští občané hlasovali, jestli se chtějí připojit ke Španělsku, nebo chtějí zůstat součástí Velké Británie, ale pokaždé rozhodli, že současný stav nehodlají měnit.
Napsat komentář