Přestože je s nadmořskou výškou 1 299 metrů až dvacátou nejvyšší horou Krkonoš, je Černá hora dominantou východní části krkonošského masivu, nejvyššího pohoří České republiky. Může za to téměř 80 metrů vysoký televizní vysílač, který je na vrcholu hory umístěn. Kromě něho je tu ale několik dalších zajímavostí.
V roce 1928 byla z Janských Lázní, města na úpatí, kde se už přes pět století léčí nemoci pohybového ústrojí, zejména následky dětské obrny, na Černou horu postavena kabinová lanová dráha. Ta byla v roce 1980 nahrazena novou, zhruba o 500 metrů kratší, která byla zbourána v roce 2006. Současnou lanovku tvoří osmimístné kabinky a má délku 2 034 metrů a převýšení 566 metrů. Za hodinu přepraví asi 1 500 osob. V roce 1998 byla na místě předposledního pilíře původní lanovky vybudována rozhledna Panorama, vysoká 21 metrů. Odtud je možné prohlédnout si velkou část Krkonoš, na severu je vidět až do Polska, na západě až k Ještědu v Jizerských horách.
K nejnavštěvovanějším místům okolí Černé hory patří Černohorské rašeliniště, 65 hektarů velká plocha rašeliny vzniklé v místech, kde už šest tisíc let roste rašeliník (Sphagnum) a z jeho odumřelých rostlin vzniká rašelina. Ta se obecně používá jako palivo, pro zkvalitnění zeminy v zahradnictví nebo v lázeňství, ovšem ne ta z Černé hory, protože území Černohorského rašeliniště leží na území Krkonošského národního parku, a je tedy chráněno. Třeba ze zdejší rašeliny vznikne za několik milionů let uhlí. Rašelina je totiž první fází jeho vývoje.
Oficiální turistické stránky Krkonoš
Web Krkonošského národního parku